INFORMACE Z KNIHOVNY

 

Vážení čtenáři,
jistě víte, že je naše knihovna od 13. března až do odvolání uzavřena pro veřejnost. Automaticky budou prodlouženy vaše výpůjční lhůty i rezervace a ty budou k vyzvednutí po otevření knihovny. Meziknihovní výpůjční služba je pozastavena. Nezapomínejte na službu půjčování e-knih: https://www.sak-studenka.cz/knihovny/e-knihy.

Dále si dovolím přidat několik užitečných odkazů ke studiu, povinné četbě atd. Tyto odkazy naleznete také na našich stránkách.

Povinná četba, e-knihy:
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni
https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/

Učebnice, studium:
https://www.nns.cz/blog/
http://ucebnice.online/
Učebnice k Hejného metodě
Pracovní listy z nakladatelství Portál ke stažení zdarma
http://www.matyskova-matematika.cz/
Jak zvládnout výuku po uzavření škol: tipy na online aplikace
Interaktivní atlasy pro domácí studium zdarma

Včelka
Učíme se doma se včelkou! Stávajícím i nově registrovaným uživatelům nabízí možnost využití promo kódu: UCIMESEDOMA, kterým aktivujete bezplatné užívání včelky na dobu 6 týdnů. Potřebujete pomoci s aktivací promo kódu? Instrukce zde: https://blog.vcelka.cz/ucime-se-doma-se-vcelkou/.

Online kurzy Red Monster
Red Monster jsou moderní vzdělávací online kurzy pro základní a střední školy. Učení s příšerou tě bude bavit.

Nakladatelství Fraus
V souvislosti s opatřením vlády o uzavření všech škol se nakladatelství rozhodlo poskytnout všem žákům, učitelům i školám od středy 11. března 2020 do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma. Stejně tak nakladatelství poskytuje zdarma prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma. Více informací na webu www.fraus.cz/ucenidoma. Stačí navštívit www.skolasnadhledem.cz/profil/prehled a vybrat si požadovaný stupeň a předmět.

NOVÁ ŠKOLA, s. r. o, nakladatelství učebnic
Vážení vyučující, vzhledem k uzavření škol bychom vám rádi pomohli s výukou na dálku. Žáci mohou zdarma využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím MIUč+, stačí, když se zaregistrují jako studenti na www.ucebnice-online.cz. Kteroukoli MIUč+ pak mohou zdarma používat 30 dní, pokud by uzavření škol trvalo déle, licence zdarma prodloužíme do 30. června. Pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku jsou navíc k dispozici výuková videa na www.matyskova-matematika.cz obsahující výklad ke každému cvičení každé stránky učebnice, žáci tak mohou pracovat podle něj.

Akademie věd České republiky
Pod hashtagem #veda_na_doma bude společně s ústavy #AVČR po dobu nastalé hygienicko-epidemiologické situace pravidelně každý den publikovat příspěvek s tipem na domácí pokusy, časopisy, online výstavy i e-zdroje. Pokusy na doma i do školy: http://www.ueb.cas.cz/cs/category/internet-site/pro-verejnost-novinare/pokusy-na-doma-i-do-skoly?fbclid=IwAR0yUQqaJMy5racWKkqClQAVM-27-FcwQcSA4dP2ATDiGFWRTRP6HwN5B-A.

Microsoft pro školství
S aplikací Teams, která je pro školy v rámci online balíčku Office 365 dostupná zdarma, máte v rukou vše, co pro vzdálenou výuku potřebujete. A začít můžete klidně hned. Začněte využívat Microsoft Teams, mají vše, co potřebujete – komunikaci s celou třídou i jednotlivými žáky, sdílení dokumentů s různou úrovní oprávnění, vytváření, distribuce a opravování online testů, zadávání a vyhodnocování domácích úkolů nebo online hodiny s podporou videa, audia, sdílení obrazovky nebo prezentace s automatickým záznamem celé hodiny. Návod na to jak začít najdete na aka.ms/prirucky nebo v záznamu Večerní univerzity na téma Microsoft Teams na adrese aka.ms/univerzita.

Microsoft Minecraft
Education Edition je až do konce června pro všechny ZDARMA, stačí vyplnit formulář na adrese aka.ms/minecraftzdarma.

Scio – procvičovací testy z českého jazyka a matematiky zdarma
Pro žáky a rodiče naleznete přístup zde: https://www.scio.cz/pro-deti-a-rodice/procvicovaci-testy.asp, pro školy přístup zde: https://www.sciodat.cz/. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut.

UčíTelka
Česká televize spustila od pondělí 16. března projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma na ČT1 s přípravou na přijímací zkoušky. Projekt UčíTelka vzniká s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Česká televize jej spustila prozatím na dobu jednoho měsíce.

ČT déčko – Nenudím se doma
Asi tě nenapadlo, že by někdy mohli zrušit školu. Ale co teď? Koukat z okna už tě nebaví? Pojď si něco pustit nebo si zahraj hru. Nemůžeš se vidět s kamarády? Zahraj si proti nim AZ kvíz na dálku. Řešení máme i na to, kdyby ti učení přeci jen chybělo… Témata – Chci něco vytvořit, Chci zapojit mozek, Chci se něco dozvědět, Chci se dívat na seriály, Chci si pustit pohádku, Chci si hrát.

Festival Jeden svět
Dokumentární festival Jeden svět, který byl zrušen kvůli koronaviru, zpřístupňuje filmy online. Na webu dafilms.cz uvede filmy, které měly být součástí programu.

E-kniha zdarma
1 306 knih zdarma ke stažení poskytla Městská knihovna v Praze: https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni?fbclid=IwAR3iLdtnJSsEIMtvulaTLJFfmTe6VDgd8nuRITXlldBjveANwbs4nj4s1qM.

Informatika pro život v 21. století
Výukový program Informatika I mění způsob výuky a přináší atraktivní nástroj pro pedagogy, který umožňuje vyučovat informatiku zábavně a v souvislostech. 15 interaktivních prezentací, 100+ digitálních testů, 36 vyučovacích hodin pro 5. – 7. třídu ZŠ: https://www.edhance.eu/?fbclid=IwAR102NkB03GD5P_NERGpbIB4faBtBNOEuxVDazgfdblPMEnx97BH78Hun2E.

Help for English
English Me pro žáky, studenty a učitele nyní na měsíc zdarma bez jakýchkoliv závazků. K dispozici jsou celé stránky Help for English. Jak získat přístup do English Me zdarma? Zaregistrujte se a vyberte si možnost aktivovat měsíc zdarma: https://www.englishme.cz/.

Vševěd
Zábavné opakování pro školáky: http://vseved.upol.cz/?fbclid=IwAR3RyGns29zgPGGBWDQiYYuhVQakS2XFkybP9hEpbTjjoWnZ06DR4VzlBYw.

Proti šedi
100 dětských knih ke stažení zdarma.

Brzy na viděnou v knihovně.

Bc. Ludmila Nováková
vedoucí knihovny

Posunout nahoru