„ZASVĚCENÉ VÁNOCE“ – KONCERT JAROSLAVA SVĚCENÉHO S DCEROU JULIÍ

Ano, přesně tak, poslední akce, kterou pro Vás připraví organizace SAK Studénka v roce 2017, se ponese v duchu hudby opravdu vznešené, a to v podání mistrů svého řemesla. Vánoční koncert Jaroslava Svěceného a jeho dcery Julie Svěcené za klavírní spolupráce Václava Máchy, který se uskuteční v sobotu 16. prosince v 18:00 hod. v Dělnickém domě, nabídne nádhernou hudbu tří staletí v různých nástrojových kombinacích.

Uslyšíte dobové italské a francouzské housle, jejichž lahodný zvuk navodí tu pravou sváteční atmosféru. Věříme, že koncert nejvýznamnějšího současného houslisty a výrazné osobností české hudební scény s dcerou Julií za doprovodu klavírních tónů Vám připomene, že doba adventu má být dobou poklidnou a plnou radosti.

Vstupenky jsou již v prodeji za 280 Kč.

Jaroslav Svěcený
Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólová dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.

Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, Chile, Rusko, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lybii, Maroko, Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii, Thajsko, Filipíny atd. Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů, za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem „VIOLINO“ představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. V roce 2008 byl Jaroslav Svěcený jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje a jako expert se stále více uplatňuje v mezinárodním kontextu.

Dlouhodobá charitativní činnost je nedílnou součástí jeho umělecké práce. Již 14 let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje intenzivně s Kontem Bariéry, s Nadačním fondem Umění doprovázet (pomoc hospicům), nově se stal patronem o. p. s. Dejme dětem šanci. Více než dvacet pět let spolupracoval či spolupracuje s interprety různých žánrů na společných projektech, což považuje za nesmírně důležité pro propagaci klasické hudby mezi mladou generací.

Julie Svěcená
Julie Svěcená, vítězka mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, rozsáhle koncertuje v Evropě, Asii a USA. Spolupracovala například s orchestry Virtuosi Pragenses, Quattro, Musica Cassovia, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně a dalšími. V roce 2014 dostala příležitost koncertovat na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a jako nejmladší interpretka tohoto ročníku se představila samostatným recitálem. Má za sebou již mnoho soutěžních úspěchů. Absolvovala několik mistrovských kurzů a masterclassů, např. Cambridge International Sring Academy u profesorů Yuzuko Horigome, György Pauka, Stephena Shippse či Idy Haendel.

Na housle začala hrát ve čtyřech letech pod vedením prof. Hany Metelkové v Praze. V roce 2013 odmaturovala na Pražské konzervatoři ve třídě renomované pedagožky a komorní hráčky prof. Dany Vlachové. Nyní studuje na Royal Academy of Music v Londýně u prof. Rodneyho Frienda, MBE (bývalý koncertní mistr London Philharmonic, New York Philharmonic, BBC Symphony Orchestra a jeden ze zakladatelů Solomon tria). V letošním roce promovala s červeným diplomem a z rukou vévodkyně z Gloucesteru obdržela zvláštní cenu určenou vynikajícím studentům. Na této škole bude pokračovat v postgraduálním studiu.

V roce 2010 vyšlo její debutové CD „JULIE“, na kterém ve svých šestnácti letech natočila skladby J. Brahmse, P. de Sarasateho, M. Ravela, O. Ševčíka, F. Ondříčka a E. Ysaÿe.

Václav Mácha
V roce 1994 absolvoval Hudební školu hl. m. Prahy jako žák prof. Jana Tůmy a ve svých 15 letech se stal nejmladším posluchačem Hudební fakulty Akademie muzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Moravce. Po úspěšném absolvování HAMU studoval u prof. Karl-Heinze Kammerlinga na Hochschule fur Musikund Theater v Hannoveru v Německu.

S úspěchem se pravidelně zúčastňoval mezinárodních soutěží, např. „Virtuosi per musica di Pianoforte” (1. cena), rozhlasová soutěž „Concertino Praga“ (2. místo), finalista „Mezinárodní tribuny mladých interpretů UNESCO“ v Bratislavě, v Dublinu o „Evropskou hudební cenu“ a další. Uskutečnil celou řadu celovečerních recitálů v největších koncertních sálech v Praze i dalších městech republiky (již ve svých 15 letech měl samostatný recitál v Dvořákově síni pražského Rudolfina) a v řadě evropských měst. Vystupoval s Českou filharmonií, BBC Symphony Orchetra, Pražskou komorní filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem… Část svého repertoáru nahrál též v Českém a Slovenském rozhlase a Deutsche Welle, NHK-FM(Japonsko) a BBC. Jedno z jeho vystoupení v Německu bylo zařazeno na CD mladých talentů Evropy. V roce 2005 nahrál Sonátu W. A. Mozarta pro EBU (Evropská rozhlasová unie) k 250. výročí narození W. A. Mozarta. V roce 2009 vystoupil s BBC Symphony Orchestrem na festivalu „BBC Proms 2009“ v Londýně.

 

Posunout nahoru