Genius loci Moravy a Slezska

Tak to je novinka.

Ještě je teplá, vždyť vyšla z tiskárny.

Když 8. ledna zazvonil na dveře Vagonářského muzea pan Dušan Fajkoš a s radostí mi řekl: „už vyšla, ale dalo to práci“. Byl jsem tomu upřímně rád.

Nová kniha výše jmenovaného autora nazvaná Genius loci Moravy a Slezska, která, jak píše autor:
„… nebyla napsána jako učebnice, či skripta, jejím cílem je zaujmout a vzbudit zájem o naši historii nenásilnou a graficky přitažlivou formou.“

V knize se tak můžeme dočíst o Jantarové stezce, púchovské kultuře, Moravských bratřích, nezlomných Valaších, či Řádu německých rytířů.  Dále také o zašlé slávě lázní v Hradci nad Moravicí, šlechtických rodech spojených s Hradcem nad Moravicí, siláku Gustavu Frištenském a pivovaru v Litovli, automobilové závodnici Elišce Junkové a dalších zajímavých událostech, či osobnostech naší historie.

Co potěší snad všechny obyvatele města Studénky, je text nazvaný: Elegance na kolejích. Na deseti stranách je zde popsán příběh slávy Vagónky, až k jejímu smutnému konci. Vše je doplněno fotografiemi.

Jsme rádi, že malým kouskem přispělo i Vagonářské muzeum a věříme, že si tato kniha své čtenáře najde. Jen více takových lidí, jako je pan Dušan Fajkoš.

Kniha je k nahlédnutí ve Vagonářském muzeu, ale bude jistě k zapůjčení ve zdejší knihovně.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea, ve Studénce 11. ledna 2018

Posunout nahoru